Potřeby pro psy aneb co potřebují ke štěstí

Potřeby pro psy aneb co potřebují ke štěstí

Možná to zní překvapivě, ale potřeby pro psy nepředstavují jen sortiment nějakého pet shopu. I když jsou psi jen němé tváře, dají se jejich potřeby srovnat s těmi lidskými a dokonce lze analogicky vytvořit psí Maslowovu pyramidu. A ačkoliv se to v horkých letních dnech může zdát jinak, pes potřebuje víc než jen jídlo a spánek. Pro dosažení co nejstabilnějšího a nejpozitivnějšího vztahu mezi člověkem a psem by majitelé psů měli mít schopnost vcítit se do svých čtyřnohých přátel.

Potřeby pro psy pomáhají uspokojovat psí život a touhy

Stejně jako u lidí jsou fyziologické potřeby čtyřnohého přítele na prvním místě. Zajišťují přežití zvířete a zahrnují potravu, vodu, kyslík k dýchání, fázi spánku a odpočinku, osvobození od bolesti, ochranu před chladem a horkem a přiměřenou fyzickou námahu. Pouze když má pes zkušenost, že jsou uspokojeny jeho základní životní požadavky, může se cítit bezpečně. Naplnění bezpečnostních potřeb je pravděpodobně nejdůležitějším základem pro důvěryhodný vztah člověka a psa. 

A jak tomu majitel přispívá? Vybere bezpečné místo na spaní, vybaví ho pelíškem, nakoupí vhodnou misku na krmení a kvalitní vyvážené krmivo, nezanedbává návštěvy u veterináře a přinutí sám sebe k procházkám v jakémkoliv počasí. 

Výchovu a výcvik nepodceňovat!

Pocit bezpečí umocňuje pevná denní rutina, rituály a návyky a zejména důsledná pravidla a hranice. Bohužel většina lidí si neláme příliš hlavu s tím, jak vychovávat vlastní dítě, natož aby měla potřebu studovat, jak vycházet se psem. Přitom u potomka se můžeme spolehnout alespoň na nějaké vrozené instinkty, ale při komunikaci mezi různými živočišnými druhy je nutné se opírat spíš o vědecké poznatky. Rozhodně je na místě pořídit si nějakou solidní příručku a pomůcky k výcviku a pracovat s nimi.  Neděláte to jen pro sebe, zvíře řád a  mantinely potřebuje. 

Život hrou

Pokud se pes může spolehnout na to, že je v bezpečí, vstupují na scénu sociální kontakty, zejména ty s lidmi. Jsou podporovány společnými aktivitami a fyzickým kontaktem. Kontakt se stejnými druhy může být také individuálně důležitý, ale ve srovnání s kontaktem s lidmi je druhořadý. Čím více potřeb ve spodních třech kategoriích je splněno, tím větší motivaci má pes vylézt na čtvrtou úroveň pomyslné pyramidy. To zahrnuje jeho potřebu uznání a ocenění a výrazně formuje sebevědomí psa. Postavení, respekt a úspěch jsou ústřední prvky, které jsou podporovány při spolupráci psů a lidí – například při hře, hledání a lovu, učení se speciálním dovednostem a dalších pracích. Vrcholem je v konečném důsledku seberealizace psa, tedy jeho snaha o rozvoj individuality. K tomu existuje celá řada hraček a dalšího příslušenství, při jejichž navrhování a výrobě se počítá se psím způsobem užívání. Míček na házení pro dítě a aportovací míček pro psa jsou dvě odlišné skutečnosti, které by neměly být zaměňovány. Z jednoduchého důvodu – ty psí víc vydrží.  A slyšeli jste třeba o hlavolamech pro psy?

Sám doma? Ne s moderními technologiemi

Určitě už jste se setkali s názorem, že pes je pro důchodce, protože člověk v produktivním věku na něj nemá dostatek času a chudák zvíře trpí. Je to ale nesmysl, málokdo má takové povolání a takovou pracovní dobu, aby nemohl v rámci příjemné a zdravé relaxace jít na procházku s nejlepším kamarádem a trochu si s ním pohrát. Je pravda, že pejsek musí nějakou dobu čekat. Aby se zabavil, popř. nakrmil, byly pro něj vyvinuty poloautomatické hračky a další pomůcky. Existuje přístroj, který dovede vymršťovat přinesené balonky, nebo naprogramovatelná miska s krmením, která nabídne dobrůtky v navolený čas.  Zkrátka jak se říká: když se chce, všechno jde. 

Připadá vám váš pes šťastný?

Ludmila Slováková

Začněte psát a stisknutím klávesy Enter vyhledejte

Shopping Cart