Máte trable s nosem?

Máte trable s nosem?

Možná by vás to ani nenapadlo, ale i taková nenápadná část lidského těla, jako je nos, může způsobovat jeho nositeli zásadní problémy. Co tím myslíme? Potíže, které může člověku tento orgán čichu způsobit, nejsou občas vůbec příjemné…

Velký nos

Díky vysoké úrovní plastické chirurgie u nás i v zahraničí není dnes velký nos považován za neřešitelný problém. Pokud svého majitele trápí velikost, může s klidným svědomím podstoupit chirurgickou úpravu nosu, takzvanou rhinoplastiku. Na druhou stranu, jistě všichni známe teorii, která říká, že muž, který má velký nos, pyšní se také velkým přirozením. A dokládají to i vědecké výzkumy.

Malý nos?

Tento problém trápí nejspíš málokoho. A pokud ano, opticky malý nos se dá lehce zvýraznit například pomocí líčení.

Skoba nebo pršáček?

Nos, který nevyhovuje svým tvarem, patří také mezi ideální adepty pro úpravu na klinice plastické chirurgie. Nos lze operovat celý a kompletně tak změnit jeho tvar. U nosu můžete také podstoupit plastiku pouze jeho měkké části v oblasti špičky. Plastická operace dokáže také vyřešit problém s tvarem nosu po prodělaném zranění nebo při popáleninách v obličeji.

Bez čichu po kovidu

Tento problém lidského čichového orgánu je poměrně nový a objevil se masivně s celosvětovou pandemií Covid19 převážně u jeho prvních variant – britské, jihoafrické a brazilské. Někteři pacienti s tímto koronavirovým onemocněním trpěli ztrátou čichu pouze v aktivní fázi kovidu, někteří ztratili čich na několik měsíců, až k těm, kteří necítí po prodělání této nemoci už více, než rok. Řešení tohoto problémů jsou různá od čichání k aromatickým bylinám, přes čínskou medicínu až po některé komerční preparáty z lékárny.

Chrápání

Chrápání trápí člověka snad odjakživa, léčba je složitá a ne vždy se problém podaří vyřešit. Problém je to však složitý a ne každá žena dokáže spát vedle muže, který v noci zařezává jako dřevorubec. Řešení známe několik, stačí si vybrat:

  • plastická operace
  • speciální magnety do nosu
  • špunty do uší pro společnost chrápajícího
  • náramek s impulzy
  • stabilizátor brady

Časté rýmy

Problémy se záněty horních cest dýchacích trápí převážně děti a mladistvé. Mohou však nepříjemně potrápit i dospělého člověka. Způsobů, jak bojovat proti časté rýmě je také několik:

Otužování

Moderní způsob otužování vidíme všude kolem nás. Fenomén koupání ve studené vodě v řece nebo rybníku v zimním období se nám velmi líbí a dokáže být řešením pro často nachlazeného člověka. Pokud nemáte ve svém podobnou divokou vodu, zkuste se prostě otužovat doma ve sprše nebo vaně.

Odstranění nosních mandlí

Jednou z možností, jak se zbavit dlouhodobých a častých rým, je chirurgické odstranění nosních mandlí. Tato operace má mnoho zastánců, ale také odpůrců, kteří naopak v ochrannou funkci nosních mandlí věří a odstraňovat je nedoporučují.

Alergická rýma

Ta patří mezi další trápení s nosem, které se objevuje u mladší generace stále častěji. Řešením alergické rýmy se zabývají odborníci dlouhodobě a stále nenašli definitivní a jednoznačnou léčbu. Doporučuje se však zdravý životní styl, otužování, podpora imunity a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Alergie se může řešit utlumujícími preparáty nebo také například pomocí výtažků z bylin.

Co o vás řekne tvar nosu?

Existují výzkumy, které podle velikosti a tvaru nosu poznají, v jaké části světa a v jakém klimatu jste se narodili. Existuje několik studií na toto téma. Poslední z nich se věnovali dva vědci z Pensylvánské univerzity.

Trápí vás některý ze zmíněných problémů s nosem? Jak jej řešit? Napište nám do komentářů, jestli se vám tento problém povedlo vyřešit definitivně, nebo jestli se problémy vracejí stále dokola.

Ludmila Slováková

Začněte psát a stisknutím klávesy Enter vyhledejte

Shopping Cart