Laserové odstranění chloupků: vše, co jste chtěli vědět o laserové epilaci

Že holení patří mezi nepohodlné způsoby odstraňování chloupků je celkem rozšířené přesvědčení. Sice jde o vcelku snadný a dostupný způsob, ale zato vyžaduje náročnou údržbu. Laserové odstranění chloupků, tedy epilace, představuje možnost hladké pokožky jednou pro vždy. Zatím se však jedná o relativně nový fenomén, který v mnoha ženách i mužích vzbuzuje nejistotu. Proto přinášíme přehledný souhrn toho nejdůležitějšího o zákroku.

Co je vlastně laserová epilace?

Jeden z mnoha způsobů odstranění chloupků, avšak dlouhodobý. Laser působí díky navázání na pigment cíleně na vlasovou cibulku chloupku a tím ji ničí, takže chloupek už nevyroste. Jedná se tedy o trvalé či téměř trvalé odstranění ochlupení, které je možné použít na jakoukoliv části těla. Zákrok je vyhledáván  nejen ženami, ale i nemálo muži. Nabízí ho většinou plastické chirurgie, avšak nejedná se o žádnou invazivní operaci.

Jediné, co by mohlo zákroku bránit, je ložisková hypertrichóza či onemocnění kůže, nebo epilepsie. Nejlépe zákrok působí na tmavé chloupky, pokud jsou světlejší, dostaví se výsledek o něco pomaleji.

Jaké části těla je možné epilovat laserem?

Epilaci lze provést v podstatě na jakékoliv části těla. Ženy nejčastěji vyhledávají epilaci lýtek, podpaží, třísel, částí obličeje, nebo intimních partií. U mužů se jedná především o oblasti zad nebo hrudníku. Laserové odstranění chloupků může mít nejen estetický účel. Hodí se i pro případ, že ochlupení vadí například při sportu, nebo jako prevence zarůstání.

Jak procedura probíhá?

Aby měl zákrok požadovaný stálý účinek, je třeba ho provést zhruba 4x v rozmezí cirka měsíce. Po dobu jednoho měsíce před zákrokem by se neměly chloupky odstraňovat voskem ani pinzetou. Několik týdnů před ošetřením se vyhýbejte sluníčku, jelikož na opálené pleti se zákrok provádí hůře. Zhruba dva dny či den před zákrokem bude třeba ošetřovanou oblast oholit žiletkou. Samotné ošetření bude trvat většinou od 10 do 60 minut, podle velikosti epilovaného prostoru. Podle individuální citlivosti může být procedura zcela bezbolestná, nebo lehce štípat. Po ošetření je potřeba nevystavovat kůži slunečnímu či solárnímu  záření. Také by se ve dnech po zákroku neměl využívat žádný abrazivní přípravek, jako je třeba peeling. Veškerý postup i preventivní opatření vám podrobně vysvětlí personál kliniky.

Jaká jsou omezení?

Existuje několik doporučení, pro co nejhladší průběh a nejlepší výsledek laserové epilace:

  • epilace je nejlepší provádět v zimě (slunce může čerstvě epilovanou pokožku dráždit)
  • v období menstruace může ošetření více bolet
  • den nebo dva před zákrokem je nutné se oholit
  • po dobu cirka jednoho měsíce před zákrokem se chloupky nemají vytrhávat pinzetou či voskem
  • před procedurou nepoužívejte krémy ani mastičky, pokožka by měla být úplně suchá 

Jaká je cena?

Cena je závislá na rozsahu a místě epilace. Připravte se však na částku v řádech tisíců až desetitisíců korun. Jedná se o investici, díky které nebudete muset v budoucnu řešit holení či depilaci. Nejnižší cena zpravidla bývá za ošetření například oblasti nad horním rtem, vyšší poté za ošetření zad či lýtek. I když se zpočátku může cena zdát vysoká, je v porovnání s klasickým holením dlouhodobě nižší.

Než půjdete na zákrok

Nezapomeňte věnovat dost času pečlivě výběru kliniky a zvážit více možností. Zajímejte se, s jakými přístroji zařízení pracuje, kdo s nimi pracuje a řiďte se referencemi. Zároveň se ujistěte, že bude provedeno vyšetření pleti, které ověří, že je pro vás epilace laserem není riziková. Může být lákavé rozhodnout se pro tu kliniku, která ošetření nabízí za nejpříznivější cenu, avšak to nemusí vždy být ta nejlepší cesta. Přednost by měla mít expertíza personálu, úroveň vybavení a váš komfort.

Máte zkušenosti s laserovou epilací? Jaký druh odstraňování chloupků preferujete? Podělte se s námi v komentářích!

Ludmila Slováková

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart