Na kolik let byste chtěli vypadat?    

Na kolik let byste chtěli vypadat?    

Člověk je sice v jádru pořád stejný, ale názory, které ho formují, se proměňují. Takže na otázku po smyslu života bychom v průběhu staletí mohli získat radikálně protichůdné odpovědi. Představte si, kdyby se obyčejná středověká žena dostala na okamžik do dnešní doby. Byla by vůbec schopna pochopit, proč se současné ženy snaží vypadat dobře? A pokud možno tak, aby vypadaly mladší nebo jejich skutečný biologický věk nebylo možné určit? Zvlášť pokud jde o ženy, které již mají svoje splněno – podařilo se jim provdat a povily příslušný počet ratolestí.   Co je příčinou nebývale masové touhy po mladším vzhledu? 

Minus deset let je maximum  

Upřímně si přiznejme: úplně normální to není. K čemu je dobré chtít vypadat ve čtyřiceti na dvacet v šedesáti na čtyřicet. S krásou je to jako s bohatstvím – celá řada věcí je díky ní snazší, ale pro štěstí, zdraví a spokojený život záruku nepředstavuje. Dokonce není ani pojistkou partnerské věrnosti.  Kdo má v životě jako ústřední cíl zastavit čas, vylévá s vaničkou i dítě. Spíše bude k politování a navíc stejně prohraje. Osobě, která předstírá výrazně nižší věk, vypadá směšně i v případě, že na to nejde pouze přes vzhled. Důkazem může být osoba Micka Jaggera, jehož křepčení na jevišti je tragikomické a kromě zaslepených fanoušků o něm všichni říkají, že vypadá jako vylisovaná mumie. 

Zato když prostředek zůstane pouze prostředkem a nezamění se za cíl, přinese decentní omlazení bohaté plody. Ubrat si pár roků pro lepší pocit a vyšší sebevědomí, ale jinak se chovat důstojně a přiměřeně věku je optimální varianta. Pod pojmem pár si každý může představovat něco jiného, ale až na výjimečné případy, kdy dotyčný má ten dar, že celkově působí opravdu mladistvě, by omlazení mělo vracet čas nejvýše o deset let. Dámu přes padesát prozradí ochablé svaly na pažích, boj s tzv. problematickými partiemi či jiné vady na kráse a nepomůže, že obličej má právě úplně vyžehlený. 

Kde začít a kdy skončit

Nicméně obličej je část těla, která se neschovává a je dennodenně nesmírně exponovaná. U prvních vrásek jsou na vině emoce stejně jako roky, do obličeje se ukládají smích, vztek, zloba i mrzutost. Jeho pokožka je také vystavena vnějším vlivům, kterých je dost i bez líčidel a odličovadel, která pevnosti kůže také dívají pěkně zabrat. Takže boj s vráskami by se neměl odkládat podobně jako s barvením vlasů začínáme nejpozději při objevení prvního bílého solitéru. Vítězit nad vráskami se dá poměrně dlouho, lidská kůže má obdivuhodnou schopnost regenerace, a když se jí trochu pomůže, je zaděláno na malý zázrak. Pomocníky estetická medicína dnes využívá přírodní a pro tělo přátelské, jako jsou kyselina hyaluronová či kmenové buňky. Stejnou službu dovede prokázat správně použitý jed botulotoxin, na jehož jedovatost se již skoro zapomnělo. Žádný zákrok ale nevydrží věčně, tak že s omlazovací péčí se nekončí. Měla by být průběžná.

To nejdůležitější je v hlavě

Americký indiánský kmen Tarahumarové, kterým přineslo popularitu jejich běhání, říkají: Není pravda, že neběhám, protože už jsem starý. Jsem starý proto, že neběhám. To, jak se člověk cítí, ovlivňuje především jeho duševní rozpoložení, zájem o život a aktivita všeho druhu. Včetně té fyzické, která uvolňuje endorfiny a navozuje pocit jakéhosi znovuzrození. Od jistého věku jsou již každodenní ženské udržovací rituály spíše malými omlazovacími procedurami. Jak dlouho o ně žena stojí, záleží na tom, jak moc a v jakém stavu chce ještě fungovat na tomto světě. 

V jakém věku o sebe člověk přestává dbát? V jakém věku je nejtěžší pečovat o zevnějšek? Jaký typ péče považujete již za přehnaný?  

Ludmila Slováková

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart