Menu

Poslední etapa na Mostecku bude královská

Třetihorní příkopová propadlina plná jezer a močálů bude hostit královskou etapu, která naše dobrodružství zakončí. Na úpatí Krušných hor se projedete kolem Mosteckého jezera a barokního zámku Jezeří, kde kdysi řádil i Casanova. Zapotíte se při stoupání nad koridorem plynovodu Transgas a prosvištíte větrným parkem v Nové Vsi. Vydáte ze sebe všechny síly! Při poslední zkoušce se budete muset poprat na téměř 67 kilometrové etapě s více než 2200 výškovými metry.

Je to tu, závěr a královská etapa, která nabízí vše, co biker má zažít: klidnější začátek, táhlá stoupání, rychlé sjezdy, technické traily a výšlapy na hraně.

Startujeme v klidné části nedaleko přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie a projedete širokou cestou kolem Mosteckého jezera. Pak pokračujete vytyčeným koridorem a podjezdem viaduktu se dostanete k objezdu lesíka kolem Kopistské výsypky, kde jsou zbytky asfaltových cest. Krátkým přejezdem silnice se dostanete na rychlou cyklostezku s pěkným pohledem na Krušnohorský masiv. Podívejte se, co vás čeká.

Za doprovodu hasičů projedete obec Černice a konečně do terénu. Úbočím nad Mosteckou pánví, kde se široké lesní cesty točí a vlní, přiletíte k vyhlídkovému místu nad zámkem Jezeří, odkud pokračujete houpavou cestou s odvodňováky a vynášejícími zákrutami na Vysokou Pec. U koupaliště si pohrajete s trailem proti Kundratickému potoku. V obci Drmaly vás občerstvíme a tím připravíme na dlouhé stoupání při potoku Lužce, po pevné cestě, která u hájenky přechází na lesní, ostřejší stoupání k obci Pyšná, kde se připoutáte na široký koridor vedení plynovodu a to je pohled pro silné povahy.

Šotolinová cesta se stále zvedá a pod kolem sype. Bojujte. Po udolání horizontu, obec Lesná, pokračujete výsekem se šotolinou a při sjezdu z Lesenské pláně vás osloví pohled na Horu sv. Kateřiny s rozhlednou. Krátký přejezd silnice vás zavede k lesnímu trailu s výjezdem u restaurace v železničním vagónu. Pokračování je podél hranice pěknou břízkovou cestou až k Nové Vsi v Horách, kde nabízíme druhé občerstvení a pohodovou cestu Flájská, odkud budou dobře vidět větrné stožáry na Strážném vrchu.

Přejezdem silnice vás zavedeme do přírodního parku Loučenská hornatina, kterým se dostanete na vytoužené Klíny a sjezdový hravý trail vedoucí lesem a sjezdovkou. Lanovka tam ale nebude tentokrát pro vás. Vám běží čas, takže zase chvilku protočíte nohy a od Pekelského údolí, jak název napovídá, se naposled „kousnete“ směrem na Loučnou a přes Střelnou se dostanete na závěrečné sjezdové traily, kde nebude dobré přecenit své aktuální síly. Po výjezdu z lesa se dostaví odměna v podobě posledního rozhledu ze sjezdovky v Meziboří, odkud si povezete ty krásné pocity ze čtyř dnů v sedle sjezdovkou do úplného cíle Masivu.