Menu

„Nejvíc se těším do Mostu“, říká biker Richard ‘Gaspi’ Gasperotti

 

Čtyřnásobný účastník nejextrémnějšího freerideového závodu na světě Red Bull Rampage se stal ambasadorem etapového MTB závodu Masiv. Pro spoustu lidí je to velké překvapení a padají i otázky, zda to vůbec dokáže ujet. Zeptali jsme se přímo jeho…

 Co tě jako MTB freeridera přivedlo k vytrvalostnímu etapovému závodu? 

Došlo k tomu díky setkání s partou zajímavých lidí, kteří se starají o organizaci. Zaujal mě koncept a hlavně jsem si řekl, že je to jiná osobní výzva, než jaké bych já i mé okolí ode mě očekávalo.

Jel jsi vůbec někdy nějaký XC závod?

Ano, jako junior jsem jezdil závody Cross Country hned po příchodu horského kola do Československa po sametové revoluci.

Je cross country disciplína součástí tvého tréninku a proč?

Momentálně ano, protože nejde jen jezdit dolu z kopce, skákat ze skály nebo hledat freeridové lajny. XC je pro mě pestrá strava freeridového jídelníčku

Jak vypadá tvůj tréninkový plán?

Hahaha… tak můj tréninkový plán se odehrává podle toho, kde právě jsem. Díky tomu, že často cestuji, nemůžu mít ideálně načasovaný trénink, ale snažím se dostat na XC minimálně dvakrát v týdnu, a proto XC kolo tahám s sebou. Momentálně se musím i ze zdravotního hlediska věnovat protahování a posilování na labilních plochách, nebo bych se už rozpadl – po všech zraněních a operacích z dob závodění ve freeridingu.

 Už ses rozhodl, na jakém kole pojedeš závod Masiv? Odpružené kolo nebo pevňák?

Tím že jsem tovární jezdec a ambasador značky Mondraker, mám kol víc pro různé zaměření. Pro XC používám karbonový hardtail model Podium SL 29” ve velikosti M postavený na komponentech FUNN, FOX, Mitas a dalších mých partnerů. Přijde mi to jako nejlepší volba pro etapový závod Masiv protože je to střela, která bude uhánět 😉

Byl jsi součástí přípravného týmu, který rozhodoval, v jakých lokalitách povedou jednotlivé etapy. Na které části se ty sám nejvíc těšíš?

Byl a jsem moc rád že finálová etapa bude na severu Čech v okolí Mostecka, kousek od mého rodiště, v oblasti zasažené povrchovou těžbou uhlí, která kompletně změnila ráz krajiny. V současné době je i vyhledávanou bikovou destinací, hlavně v místech, kde se natáčel seriál Pustina.

Co tě kromě Masivu ještě letos na kole čeká?

Momentálně jsem v Itálii, kde testuji nové komponenty. Potom následuje privátní bikový kemp v Dolomitech, kde budu působit jako kouč. Z kraje prázdnin si střihnu ježdění na vynikajících trailech v italském Livignu a koncem léta mě čeká největší světový veletrh Eurobike v Německém Friedrichshafenu s mým partnerem, tchajwanskou značkou Funn. Mezitím doufám stihnu ještě nějaký bikepacking po německých horách, kde si s kamarády provětrám hlavu od byznysu. Určitě mě čeká i několik zajímavých projektů s webovou stránku We Love Cycling, se kterou dlouhodobě spolupracuji. Na podzim se pak kromě závodu Masiv těším na dvě další pecky. V Iráku bych měl dělat MTB instruktora českým vojákům a v azerbajdžánském hlavním městě Baku budeme mít premiéru filmu, který jsme v této zemi natočili s naší expedicí Zam6.